Menu
Szukaj
Koszyk

Lampy sufitowe - praktyczne porady

Oświetlenie sufitowe - co warto wiedzieć?

W sklepach można znaleźć wiele typów lamp, przystosowanych do montażu w suficie podwieszanym. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie tzw. oczek, czyli prostej, wykonanej najczęściej z aluminium oprawki, do której wkładamy żarówkę LED lub halogenową z trzonkiem GU10.

Tego typu oprawki przystosowane są do żarówek GU10, zasilanych napięciem 230V lub MR11 na żarówki zasilane napięciem 12V. Dokonując zakupu tych opraw musimy zwrócić uwagę na ten parametr.

Innym rodzajem lamp sufitowych są oprawy przystosowane do żarówek AR111. Występują one w wielu wariantach: pojedyncze, podwójne itd.

Przy wyborze takich opraw musimy pamiętać o dwóch ważnych parametrach - zawsze są to oprawy ze źródłem światła halogenowym na 12V i przeważnie nigdy nie są sprzedawane w komplecie z transformatorem. Ten należy dokupić oddzielnie, dobierając jego parametry odpowiednio do ilości zamontowanych opraw. 
W przypadku tych lamp możemy wymienić zastosowane tam fabrycznie żarówki halogenowe na LED o symbolu AR111. Jednak przed dokupieniem żarówek LED na wymianę, musimy sprawdzić do jakiego rodzaju trzonka żarówki jest przystosowana oprawa. Najczęściej będzie to G53 lub GU10. Rodzaj trzonka nie ma znaczenia dla jakości lampy.Dodatkową zaletą tych lamp jest regulowany kąt padania światła.

Przejdź do wpisu

Oświetlenie sufitowe to temat bardzo obecnie modny. W sklepach istnieje wiele typów lamp przystosowanych do montażu w suficie podwieszanym. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zainstalowanie tzw. oczek, czyli prostej wykonanej najczęściej z aluminium oprawki, do której wkładamy żarówkę LED lub halogenową z trzonkiem GU10.

Tego typu oprawki przystosowane są do żarówek GU10, zasilanych napięciem 230V lub MR11 na żarówki zasilane napięciem 12V. Dokonując zakupu tych opraw, musimy zwrócić uwagę na ten parametr.



Innym rodzajem lamp sufitowych są oprawy przystosowane do żarówek AR111. Występują one w wielu wariantach: pojedyncze, podwójne itd.

Przy wyborze takich opraw musimy pamiętać o dwóch ważnych parametrach - zawsze są to oprawy ze źródłem światła halogenowym na 12V i przeważnie nigdy nie są sprzedawane w komplecie z transformatorem. Ten należy dokupić oddzielnie dobierając jego parametry odpowiednio do ilości zamontowanych opraw. 
W przypadku tych lamp możemy wymienić zastosowane tam fabrycznie żarówki halogenowe na LED o symbolu AR111. Jednak przed dokupieniem żarówek LED na wymianę musimy sprawdzić, do jakiego rodzaju trzonka żarówki jest przystosowana oprawa. Najczęściej będzie to G53 lub GU10. Rodzaj trzonka nie ma znaczenia dla jakości lampy. Dodatkową zaletą tych lamp jest regulowany kąt padania światła.

 


Często spotykane są również oprawy typu panel LED, kwadratowe lub okrągłe. 

Niewątpliwą zaletą takiej oprawy jest jej minimalna grubość, dzięki czemu możemy ją wykorzystać w miejscach, w których jest bardzo mało przestrzeni pod sufitem podwieszanym. Wadą zaś jest to, że nie można w nich wymienić źródła światła w przypadku przepalenia. 

 

 



Innym ciekawym sposobem stworzenia oświetlenia sufitowego są linie świetlne. Mogą być one stworzone w oparciu o profile aluminiowe z taśmami LED w środku, jak na zdjęciu poniżej:

 

 

Zaletą tego rozwiązania jest niższa cena oraz praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wadą zaś to, że taśmy LED nie gwarantują długiej żywotności, i dość szybko tracą strumień świetlny, czyli zaczynają świecić coraz ciemniej. Ponadto jeżeli wykonawca wciśnie Wam kiepskiej jakości taśmę, może się okazać, że co któraś dioda ma inną temperaturę barwową i przy taśmie np. neutralnej pojawiają się miejsca ciepłe. 

Receptą na ten problem jest wykorzystanie lamp sufitowych wykonanych z wykorzystaniem markowych modułów LED takich jak np. Lampy sufitowe LED Prestige.

 

 

Zalety takiego rozwiązania to długa żywotność, duża moc świetlna, bardzo dobry stosunek mocy świetlnej do poboru energii elektrycznej, oraz bardzo dobrej jakości światło. Wadą zaś jest wyższa cena zakupu.

Istnieje oczywiście dużo więcej rodzajów lamp przystosowanych do montażu w suficie podwieszanym. Jednak tutaj staraliśmy się opisać te które najczęściej są wykorzystywane w prywatnych domach.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Tagi