Lampy wiszące to najpopularniejszy rodzaj lamp. Mogą wisieć centralnie, stanowiąc główne oświetlenie pokoju, lub w ściśle określonym miejscu (np. nad stołem), akcentując wybraną część wnętrza.
Jeżeli decydujesz się na zakup lampy wiszącej:
Zwróć uwagę nie tylko na wygląd, ale także na parametry świetlne lampy
Wygląd lampy jest oczywiście bardzo ważny, bo musi odpowiadać Twoim upodobaniom i komponować się ze stylem wnętrza, ale to, czy będziesz z niej zadowolony, zależy także od parametry świetlnych.
W przypadku lamp LED sprawdź ilość lumenów (lm). Tradycyjna żarówka o mocy 100 W ma strumień świetlny w przybliżeniu 1250 lm (lumenów). A więc lampa LED, generująca strumień świetlny 2500 lumenów, będzie świecić tak jasno, jak 2 żarówki 100 W, a lampa mająca 3750 lumenów tak, jak 3 żarówki 100 W (3 x 1250) itd.
Wybierz lampę, która daje jak najwięcej światła
Jasne światło jest czasami bardzo przydatne, zwłaszcza zimą, gdy dzień jest krótki i często brakuje nam energii. Jeżeli masz dużo światła, zawsze możesz zmniejszyć jego ilość poprzez zastosowanie ściemniacza albo wyłączenie lampy głównej i skorzystanie z nastrojowych lampek nocnych albo kinkietów. Nie da się jednak sprawić, by było jasno, jeżeli nie masz choć jednej mocnej lampy.
Sprawdź, czy lampę, którą chcesz kupić, da się naprawić w okresie pogwarancyjnym
Zwróć na to uwagę zwłaszcza wówczas, gdy planujesz zakup lampy LED. Większość takich lamp importuje się z Chin, a importerzy na ogół nie mają części zamiennych do ich naprawy. Nie można ich również kupić w Polsce, ponieważ lampy te mają nietypowe zasilacze i moduły LED. Efekt? Spory wydatek, a po 2 latach konieczność zakupu nowej lampy. Na szczęście jest na to rada: lampy produkowane w Polsce ze standardowych części, które bez problemu można dokupić w razie potrzeby.