Kupując lampę LED zwróć uwagę na oznaczenia w jej opisie: ilość lumenów (lm), współczynnik oddawania barw (CRI lub RA) i temperaturę barwy światła (K). Dzięki temu kupisz to, czego szukasz.
Dlaczego to takie ważne?
- Ilość lumenów (lm)
Lumen (lm) to jednostka miary strumienia świetlnego. Im więcej lumenów, tym jaśniej świeci lampa.
Jak to wygląda w praktyce? Na pewno pamiętasz, jak świeci tradycyjna żarówka o mocy 60 W Jej strumień świetlny ok. 800 lumenów (lm). Żarówka o mocy 100 W to już ok. 1250 lumenów (lm).
A więc na przykład lampa sufitowa LED Prestige 30 cm o strumieniu świetlnym 1500 lm świeci jaśniej niż tradycyjna żarówka o mocy 100 W, a pobiera bez porównania mniej prądu - jedynie 18 W.
Jeśli lubisz jasno oświetlone wnętrza, technologia LED wychodzi Ci naprzeciw. Na przykład lampa wisząca LED Prestige ma strumień strumień świetlny 7140 lm, co oznacza, że świeci mniej więcej tak jasno, jak żarówka 600 W (ale pobiera tylko 96 W).
- Współczynnik oddawania barw (CRI lub RA)
W opisach lamp LED możesz znaleźć oznaczenia CRI lub RA. To tzw. współczynnik oddawania barw. Im jest wyższy, tym barwy oświetlonych przez lampę przedmiotów są oddawane lepiej, a więc wyglądają naturalniej.
Jak to wygląda w praktyce? Na pewno zauważyłeś, że niektóre źródła światła zakłamują kolory. Na przykład czerwona róża przy świetle lampy sodowej wygląda zupełnie inaczej niż wówczas, gdy oglądasz ją w słoneczny dzień.
NASZA RADA: Jeśli chcesz, by barwy wyglądały jak wtedy, gdy oświetla je słońce, wybieraj lampy, których współczynnik oddawania barw (CRI lub RA) wynosi co najmniej 80.
Takim źródłem światła jest np. Lampa LED Prestige (CRI 90).
- Temperatura barwy świetlnej (K)
Światło może być ciepłe, zimne lub neutralne, a temperaturę barwy świetlnej podaje się w Kelwinach (K).
Jak to wygląda w praktyce?
- 2000 K – barwa światła świeczki
- 2400 K - barwa światła tradycyjnej żarówki
- 3000 K - barwa ciepła
- 4000 K- barwa światła dziennego (neutralna, a więc ani ciepła, ani zimna)
- powyżej 5000 K – barwa zimna
Jaka barwa światła będzie dla Ciebie najlepsza? To zależy od tego, co zamierzasz robić.
Większość z nas woli wypoczywać w otoczeniu wypełnionym światłem o sprzyjającej relaksowi barwie ciepłej. Taka barwa światła jest przyjemna, ale nieco rozleniwia, dlatego na ogół wolimy działać (czytać, rozmawiać, gotować, robić makijaż, majsterkować etc.) przy dodającym energii świetle o barwie światła dziennego, a więc neutralnej. W wielu miejscach, np. w biurze (także domowym) dobrze sprawdza się jeszcze bardziej pobudzające do działania i sprzyjające skupieniu światło o barwie zimnej.
Wiele zależy także od indywidualnych upodobań. Staramy się spełniać życzenia naszych Klientów, dlatego wiele naszych lamp (np. z serii Prestige) jest dostępnych w 3 wersjach:
- ze światłem ciepłym 3000 K
- ze światłem neutralnym 4000 K
- ze światłem zimnym 6500 K
NASZA RADA: zadbaj o to, by w Twoich wnętrzach znalazły się lampy o różnej temperaturze barwowej. Dzięki temu wykreujesz nastrój, jakiego w danym momencie potrzebujesz.
W salonie może to być na przykład wielozadaniowa lampa wisząca, dająca światło o barwie neutralnej, lampa stojąca, dająca światło ciepłe, którą włączysz, gdy zechcesz się zrelaksować oraz sprzyjająca koncentracji lampka do czytania, dająca światło o barwie chłodnej.
Masz pytanie? Zadzwoń do nas pod numer 531 184 444 lub napisz na adres sklep@ekotechnik24.pl